ایرانی‌های فراموش شده در کشور همسایه +تصاویر


تاپ نایس امین اوزمن (Emin Özmen) عکاس ترکیه‌ای سفری به جنوبی‌ترین نقطه جمهوری آذربایجان کرده تا زندگی روزانه این مردم فراموش شده را به تصویر بکشد.

مردم تالش، قومی ایرانی‌تبار ساکن در جنوب جمهوری آذربایجان هستند که دو طرف مرز ایران و آذربایجان از هم جدا شده اند. آن‌ها به لحاظ فرهنگی نزدیک به آذری‌ها هستند و در جنوب آذربایجان در نزدیکی دریای خزر و مناطقی که مجاور ایران است زندگی می‌کنند.

این منطقه در نتیجه جنگ‌های شوروی و ایران برپایه پیمان ترکمنچای از ایران جدا شد، اما مردم آن شیعه هستند و خود را ایرانی می‌دانند.

آن‌ها به دلیل محرومیت فرهنگی و آموزش و نیز شرایط اقتصادی وضعیت مناسبی ندارند. فقدان رسانه و نبود آموزش و پرورش باعث شده بسیاری از جوانان این منطقه از تحصیل محروم باشند.

مردم تالش به زبان آذری و تالشی صحبت می‌کنند. از ناحیه‌های تالش می‌توان به رایون‌های آستارا، لریک، لنکران، ماساللی، یاردیملی، جلیل‌آباد و بیله‌سوار اشاره کرد.

در سال ۱۹۹۳ منطقه تالش به رهبری علی‌اکرم همت اوف خودمختاری اعلام کرد، اما این خودمختاری تنها ۲ ماه دوام آورد و با بر اثر تهاجم گسترده نیرو‌های دولتی و خودداری علی‌اکرم همت اوف از درگیری مسلحانه و خونریزی، جمهوری خود مختار تالش مغان ساقط شد و همه رهبران آن رئیس جمهور، وزیر دفاع و … و بیش‌تر از ۲۰ نفر زندانی شدند و شمار زیادی نیز متواری گردیدند.

پس از ۱۰ سال با فشار‌های شورای اروپا بر دولت آذربایجان علی اکرم همت‌اف آزاد شده و با پناهندگی سیاسی در هلند به سر می‌برد.

منابع رسمی دولت جمهوری آذربایجان شمار تالشان آن کشور را در سال ۲۰۰۹ برابر با ۱۱۲ هزار نفر ذکر کرده‌اند. تالشان خود، اما معتقدند که تعداد تالش زبان‌های جمهوری آذربایجان بسیار بیشتر یک میلیون و نیم نفر می‌باشد.

تالشی‌ها در ایران نیز در آستارا، رضوانشهر، ماسال و تالش هستند. تالشی‌ها جمعیت انبوه و چشم گیری در شهر‌های فومن، شفت، رشت و انزلی دارند.