دومین اجلاس بین المللی ‘کمربند-راه’ با حضور ایران در پکن آغاز شد

دومین اجلاس بین المللی 'کمربند-راه' با حضور ایران در پکن آغاز شد

تاپ نایس این اجلاس بین المللی با حضور پنج هزار مهمان خارجی در ۱۲ بخش و به مدت سه روز در مرکز گفتگو‌های ملی چین در پایتخت این کشور برگزار می‌شود.

بر اساس گزارش مرکز اطلاع رسانی دومین اجلاس بین المللی ‘کمربند-راه’ ۴۰ تن از رهبران کشور‌ها و همچنین حدود ۱۲۰ وزیر از کشور‌های مختلف در این اجلاس شرکت کرده اند.

از سوی جمهوری اسلامی ایران هم سه هیات به سرپرستی ‘فرهاد دژپسند’ وزیر امور اقتصادی و دارایی، ‘ناصر قاضی سراج’ رییس سازمان بازرسی کل کشور و ‘حداد عادل’ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این اجلاس شرکت کرده اند.

قرار است وزیر اقتصاد در نشست هماهنگی در سیاست ها، رییس سازمان بازرسی در نشست راه ابریشم پاک و حداد عادل هم در نشست ارتباطات مردم با مردم شرکت و سخنرانی کنند.

شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین سال ۲۰۱۳ میلادی در جریان سفر به قزاقستان و اندونزی، به ترتیب پیشنهاد ساخت ‘کمربند اقتصادی جاده ابریشم’ و ساخت ‘راه ابریشم دریایی در قرن بیست و یکم’ را مطرح کرد که این طرح در نهایت با عنوان «کمربند – راه» به جهان معرفی شد.

این پروژه در ابتدا با سرمایه گذاری بیش از یک هزار میلیارد دلار توسط چین آغاز شد و تا مارس سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۲۵ کشور و ۲۹ سازمان بین المللی ۱۷۳ موافقت نامه همکاری با چین در این مورد امضا کرده اند.

نشست افتتاحیه این اجلاس هم فردا با حضور ‘شی جین پینگ’ رییس جمهوری چین در پکن برگزار می‌شود.
دومین کنفرانس بین المللی ‘کمربند – راه’ از امروز تا ۷ اردیبهشت در پکن ادامه دارد.