خشم سعودی‌ها از ترامپ برای اعطای معافیت به مشتریان اصلی نفت ایران/ احتمال عقد توافق جدید «کاهش تولید»

 

تاپ نایس زمانی که دونالد ترامپ در تابستان از سعودی‌ها خواست که تولید نفتشان را بالا ببرند، آن‌ها به واشنگتن وعده دادند که نفت کسر شده ایران را جبران کنند.

 

یک منبع اگاه در اوپک به رویترز گفته سعودی‌ها از اعطای معافیت به مشتریان نفتی ایران خشمگین شده اند و در نظر دارند که تولیدشان را به همراه چند متحدشان در اوپک و خارج اوپک تا ۱.۴ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

این منبع ارشد اگاه که به سیاست‌های انرژی عربستان اشراف دارد گفته: سعودی‌ها از ترامپ بسیار عصبانی اند. آن‌ها به ترامپ اعتماد ندارند و به شدت به دنبال کاهش تولیدند.

 

واشنگتن اعلام کرده معافیت‌ها موقتی است. مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا روز ۵ نوامبر و همزمان با اعمال مجدد تحریم‌ها گفته بود: صادرات نفت ایران اگر بلافاصله صفر شود شوک بزرگی به بازار وارد خواهد شد و ما نمیخواهیم قیمت‌ها به شدت بالا برود.
یک منبع اگاه امریکایی به رویترز گفته: سعودی‌ها هم از معافیت‌ها هم بعد از اعلام آن‌ها به شدت خشمگین شده اند.

 

تغییر رویکرد آمریکا واعطای معافیت به هشت کشور خریدار نفت ایران، تنش‌ها بین آمریکا و عربستان را افزایش داده است. این تنش‌ها با قتل جمال خاشقجی در سرکنسولگری عربستان در ترکیه آغاز شد و با تصمیم ترامپ برای اعطای معافیت عمیق‌تر شد.

 

یک منبع آگاه در بخش نفتی عربستان به رویترز گفته: سعودی‌ها فکر میکنند که ملعبه ترامپ شده اند. آن‌ها هرکاری برای افزایش تولید خود کردند و فکر میکردند واشنگتن قرار است تحریم‌های بسیار سختی علیه تهران اعمال کند. آن‌ها انتظار نداشتند که آمریکا چنین تحریم‌های ملایمی را علیه ایران در پیش بگیرد.

 

از تابستان تا کنون ریاض سعی کرده کشور‌های عضو اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان را راضی کند که تولیدشان را تا ۱ میلیون بشکه در روز افزایش دهند تا قیمت‌ها به واسطه تحریم‌های آمریکا علیه ایران بالا نرود.

 

یک منبع آگاه عربستانی به رویترز گفته: محمد بن سلمان شریک کلیدی دولت ترامپ قصد دارد قیمت‌ها را برای اصلاحات مد نظر خود تا ۸۰ دلار یا بیشتر نگه دارد. معافیت از تحریم‌ها غیر منتظره بود؛ به ویژه اینکه آن‌ها خواستار افزایش تولید نیز شده بودند.

 

با وجود اینکه آمریکا برای تعلیق تحریم‌های نفتی خود زمان مشخص کرده، اما به هیچ یک از هشت کشور معاف شده از تحریم‌ها نگفته چقدر نفت بخرند و در عین حال محدودیت‌های پرداخت پول نفت را نیز برنداشته. از همین رو ادامه خرید‌ها کمی پیچیده است. صادرات نفت ایران در ماه نوامبر یک میلیون بشکه نسبت به اوج فروش این کشور در سال جاری که ۲.۸ میلیون بشکه نفت در روز بود کاهش یافت. اگرچه تولید ایران به لطق تعلیق تحریم‌ها از ماه دسامبر قرار است بیشتر شود، اما معلوم نیست این افزایش تولید چه میزان خواهد بود.

 

عربستان از اینکه با افزایش تولید نفت قیمت نفت را مانند سال ۲۰۱۴ به ۳۰ د. لار در هر بشکه برساند نگران است. اما فقدان شفافیت نسبت به سطع توزیع نفت ایران کار را برای عربستان و تعیین سطح مناسب تولید به ویزه در شرایطی که تولید روسیه نیز در ماه‌های گذشته افزایش یافته است سخت کرده.

 

عربستان سعودی باید روس‌ها را راضی کند که به توافق جدید کاهش تولید نفت بپیوندد.

 

گری راس مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری بلک گلد به رویترز گفته: بدون کمک روس‌ها سعودی‌ها قادر نیستند تولید نفت را کاهش دهند.

از طرفی عربستان باید با افزایش تولید آمریکا که به ۱۱ میلیون بشکه نفت در روز خواهد رسید نیز مقابله کنند. صادرات آمریکا ممکن است از نیمه دوم سال ۲۰۱۹ با افتتاح زیرساخت‌های جدید خط لوله اغاز شود.