آیا چیپ جاسوسی چینی در سرور‌های اپل وجود دارد؟

آیا چیپ جاسوسی چینی در سرور‌های اپل وجود دارد؟

تاپ نایس  در اواسط مهرماه خبرگزاری بلومبرگ گزارش کرده بود که هکرهای وابسته به دولت چین با استفاده از چیپ‌های جاسوسی بسیار ریز به اندازه دانه برنج به سیستم ‌ای اپل و آمازون نفوذ کرده‌اند؛ البته این دو شرکت ادعا کرده بودند که گزارش بلومبرگ صحیح نیست و فاقد جزئیات است.

سوپرماکرو که گفته شده بود روی مادربوردهایش چیپ‌های آلوده نصب شده اکنون نتیجه بررسی‌های خود را اعلام کرده است.

به گزارش رویترز «سوپر ماکرو» به مشتریان خود اعلام کرده که در بررسی‌های یک شرکت بازرسی خارجی هیچ مدرکی از هرگونه آسیبب‌پذیری سخت افزار مدل‌های فعلی یا قدیمی مادربوردها یافت نشده است.

این شرکت ساکن کالیفرنیا در نامه ای به مشتریان خود اعلام کرده که از نتیجه این بررسی‌ها غافلگیر نشده و به عبارتی چنین انتظاری را داشته است. به این ترتیب سوپرماکرو اتهامات وارد شده در این خصوص را رد کرده است.

بلومبرگ ادعا کرده بود که چیپ بسیار ریزی روی مادربوردهای سوپرماکرو نصب شده که امکان نفوذ به آنها را فراهم می‌کند.

یکی از افراد نزدیک به موضوع تحلیل اخیر به رویترز گفته که این بررسی توسط شرکت Nardello & Co انجام شده و مشتریان می توانند درباره موضوع تقاضای اطلاعات بیشتر کنند.

به گفته این شخص شرکت Nardello نمونه‌هایی از مادربوردها را که اکنون در حال تولید هستند و نیز نسخه‌هایی که به اپل و آمازون فروخته شده‌اند را بررسی کرده است. علاوه بر این نرم افزارها و فایل‌های طراحی بررسی شده و هیچ گونه اجزای غیر مجاز یا ارسال سیگنال به خارج توسط دستگاه‌ها یافت نشده است. این شخص ادعا کرده که شرکت هنوز هم در حال بررسی گزینه‌های قانونی است.

منبع: تی‌نیوز